Menopauza

Portal informacyjny dla kobiet w okresie menopauzy

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (32 votes cast)

zespol-klimaterycznyZespół klimateryczny to zespół objawów związanych z przekwitaniem, do których zalicza się całą grupę objawów.

objawy naczyniowo-ruchowe

 • uderzenia gorąca
 • zlewne poty

somatyczne

 • zawroty i bóle głowy
 • bóle kości
 • kołatania serca
 • zaparcia
 • bolesne oddawanie moczu
 • przyrost masy ciała
 • suchość skóry i błon śluzowych
 • zmniejszenie libido


psychiczne

 • nadpobudliwość
 • obniżenie nastroju
 • płaczliwość
 • depresja
 • utrata pamięci
 • bezsenność

W medycynie współczesnej wyrównywanie tych zaburzeń jest traktowane jako bardzo poważne postępowanie medyczne i uwolnienie kobiety od tych cierpień lekarze uważają za swoją powinność.

Każda kobieta przechodzi menopauzę w w inny sposób, ale musimy pamiętać, że nie jest to choroba, ale proces naturalny w wyniku, którego organizm dostosowuje się do innych poziomów hormonów przede wszystkim estrogenów i zasadnicza zmiana w strefie przekwitania, jest „wzrost i spadek, wzrost i spadek” , w okresie miesiączki jest spadek estrogenów, po miesiączce śluzówka zaczyna się regenerować, pęcherzyki jajnikowe zaczynają rosnąć, powiększają się, komórki ziarniste produkują estradiol i to jest wzrost i spadek. Organizm kobiety się musi przestawić z tego cyklicznego wydzielania na inny i na niższy poziom. I jak szybko trwa ta adaptacja i czy jest to proces łagodny, bezbolesny,tak jakby tego nie było, czy burzliwy, to jest bardzo zmienne i zależy od kobiety i są takie kobiety, które nawet nie wiedza kiedy maja menopauzę, a są takie, które bardzo to odczuwają. Dlatego należy o wiele wcześniej przed menopauza włączać preparaty, które łagodzą objawy menopauzy, ponieważ o wiele łatwiej jest to regulować na początku niż wtedy, gdy dojdzie do nasilonych, gwałtownych objawów.

Co wpływa na ten rozwój objawów klimaterycznych?

 • zmniejszenie tkankowego stężenia estrogenu
 • starzenie się organizmu
 • reakcja na stres

W badaniach wykazano, że okres 54 lata drażliwość, znużenie i depresja te trzy objawy związane ze stanem nerwowym, to jest największa częstotliwość

Drażliwość52%, depresja prawie 80%, znużenie, brak energii 88%. Mózg jest bardzo wrażliwy na poziom estrogenów i okazuje się, że są takie przekaźniki mózgowe, neuroprzekaźniki, które maja wpływ na nasz nastrój, na nasze samopoczucie, na pamięć, na koncentrację, na przebieg różnych procesów zachodzących w mózgu, które z jednej strony są przekaźnikiem mózgowym,  z drugiej estrogenem i to jest jedna cząsteczka. Jeśli spada poziom estrogenu to spada wszystkich. I następuje rozregulowanie tej subtelnej równowagi, która ma wpływ na nasz nastrój, przyczynia się do takiego ogromnego odsetka zaburzeń, które dotyczą ośrodkowego układu nerwowego.

Depresja w tym okresie tonie jest samoistne schorzenie, tylko to jest efekt zaburzeń związanych z menopauza z przekwitaniem. Występują również bardzo często bóle głowy, uderzenia gorąca 68%, osłabienie pamięci 64%. Przyrost masy ciała, bezsenność 50%, bóle kości i stawów (estrogeny mają również wpływ na kości), palpitacje, kołatania serca, bardzo często prawie 50% płaczliwość, zaparcia, bolesne oddawanie moczu, zmniejszenie libido.

Objawy naczyniowo-ruchowej z podwyższeniem temperatury skóry, z obwodowym poszerzeniem naczyń, współistnieje z zawrotami i bólami głowy, z nudnościami, kołataniami serca  występuje w tym okresie okołomenopauzalnym, który się wiąże ściśle z ostatnią miesiączką, u 85% kobiet, 85% kobiet ma te objawy przez rok, a 25% przez 5 lat.

zespol-klimakteryktycznyprzysadka-mozgowaSkąd się biorą objawy naczyniowo-ruchowe?

Powstają w podwzgórzu. Podwzgórze to jest część mózgu ściśle powiązana z ośrodkami, które są związane z termoleguracją i tam znajduje się ośrodek gorąca i ośrodek zimna i zmiana metabolizmu amin katabolowych lub katabolów estrogenów w mózgu powoduje ich rozregulowanie i tutaj są najważniejsze dwie aminy katabolowe: dopamina i noradrenalina. Działają one jak przekaźniki mózgowe mają one wpływ na nastrój i na oś podwzgórza przysadki. I w podwzgórzu kobiety, która przekwita, równocześnie ze spadkiem poziomów estrogenów spada poziom dopaminy czyli estrogeny w dół i dopamina w dół, natomiast rośnie stężenie noradrenaliny i ich wzajemna proporcja się zmienia, bo dopamina obniża się, a noradrenalina idzie w górę i ta zmiana dopaminy i noradrenaliny w mózgu zaburza czynność autonomicznego układu nerwowego. Uderzenia gorąca nasilają się w wyniku obniżenia poziomu estrogenów.

Natomiast kiedy się cofają?

Gdy podwzgórze kobiety dostroi się do mniejszego stężenia hormonów. Czyli podwzgórze kobiety musi się dopasować do niższego poziomu estrogenów czyli do estronu, który powstaje w tkance podskórnej. Jak długo to trwa? Jest to bardzo zmienne, czynniki są nie do końca znane, ale jednym z czynników związanym z  odżywianie jest brak składnika jakim jest selen i niedobór selenu, potęguje te objawy ze strony podwzgórza mózgu, natomiast wyrównanie tego poziomu znacznie łagodzi ich przebieg i powoduje, że stają się mniej uciążliwe.

Pwer Mins, który zawiera cały zestaw minerałów , jak również selen i Protekt, gdzie jest ginko biloba miłorząb japoński, z antyoksydantami i również selenem, te dwa preparaty razem Power Mins i Protekt, podawane kiedy sa te uderzenia, poty zlewne, można nawet kilka razy w ciągu dnia, bardzo szybko łagodzi te objawy i powoduje, że staja się mniej uciążliwe, nie jest to tak szybka reakcja na hormony ale jest to bezpieczne, i tam , gdzie kobieta te hormony ma zalecone można się zastanowić, albo terapia naturalna albo terapia hormonalna, a jeśli są przeciwskazania do terapii hormonalnej to nie ma tego wyjścia.

Bardzo są ważne zmiany zanikowe w tkankach estrogenozależnych i tytaj niezwykle iistotny jest układ krążenia kobiety, który niezwykle reaguje na spadek poziomu hormonów i na przekwitanie. W okresie okołomenopauzalnym i w okresie związanym z menopauzą najczęstszą przyczyną zgonów w tym okresie 50 – 60 lat są zawały i udary. Czyli choroby układu krążenia są najczęstsza przyczyną zgonów kobiet w okresie okołomenopauzalnym i postmenopauzalnym.
A z czego się to bierzę?

Estrogeny, które produkują jajniki 17 beta estradion powstają w wyniku biosyntezy, w której punktem wyjścia do tworzenia estrogenów w jajniku jest cholesterol, do póki kobieta ma zachowaną cykliczną pracę jajników, które co miesiąc cyklicznie produkują 17 beta estradion nie ma problemów z cholesterolem. Dopóki jajniki pracują prawidłowo cholesterol jest substratem do syntezy estradiolu w jajniku i jego poziom nie może się podnieść bo jest to regulowane przez pracę jajników, które przerabiają ten cholesterol na estragon. A jeżeli w okresie przekwitania ustaje zwolność jajników do tej cyklicznej produkcji estradiolu i powstaje estron z tego prekursora nadnerczy. Androstendion nie powstaje z cholesterolu, to jest inna substancja. Czyli ten tor,który jest po menopauzie androstendion, aromataza i estron, jest już bocznym torem metabolicznym, przebiega poza jajnikiem , w tkance podskórnej przede wszystkim i nie opiera się o metabolizm cholesterolu, związku z tym u kobiety w okresie przekwitania bardzo szybko podnosi się cholesterol.

zespol-klimakteryktycznyzawalDlatego w tym okresie u kobiet powinno się kontrolować poziom lipidów?.

Jeżeli zdamy sobie sprawę, że niedobór estrogenów przyczynia się do niekorzystnych zmian w profilu lipidowym, wszystkie frakcje idą w górę szczególnie LDL, która jest bardzo niekorzystna, wpływa to na powstawanie blaszek miażdżycowych i jeszcze dodatkowo zwiększa się agregacja płytek, co może spowodować ryzyko zatoru i zakrzepu w naczyniu i może być jeszcze większe prawdopodobieństwo nagłego udaru lub zawały serca. Jeśli kobieta pali papierosy, ma nadciśnienie, ma cukrzycę, stresująca pracę będzie większe ryzyko. Jeśli się ma za mało wody w organizmie i ma się mało ruchu, to dodatkowo może się zagęścić krew i jest to dodatkowy czynnik zwiększający ryzyko zatorów i zakrzepów. A grupa krwi A i AB jest najbardziej narażoną grupą bo mają gęstą krew i do tego największą skłonność do chorób układu krążenia. W związku z tym preparaty firmy CaliVita takie jak Lecytynę  Triple Potency , nawet do sześciu dziennie są niezbędne w okresie menopauzy. Cholestone , również wspaniały preparat, który reguluje poziom lipidów. I też możemy łączyć go z lecytyną 3 x cholestone, 3 x lecytyna. Omega 3 również, jednak należy pamiętać, że duże dawki omega 3 mogą podwyższyć poziom cukru we krwi. Jeżeli jest jednocześnie cukrzyca II stopnia i hipercholesterolemia, należy omega 3 podawać zo drugi dzień, po zbyt duże dawki może podwyższyć glukozę i lipidy. Aby spowolnić biologiczne starzenie organizmu, zwiększyć ilość energii i żeby wyrównać zaburzenia w pracy układu krążenia to należy stosować koenzym Q10, ponieważ ma antymiażdżycowe działanie, reguluje tętno, reguluje ciśnienie tętnicze krwi i ma ogromny wpływ na dotlenienie mięśnia sercowego. Związku z tym Cholestone, Lecytyna, Koenzym Q10, Omega 3, Liver Aid. Może być taki zestaw: Cholestone 3 x dziennie, Lecytyna 3 x dziennie, Koenzym Q10 ten mniejszy 3 x. Jeśli jest nadciśnienie przed śniadaniem można podać Super Q od razu 2,3 kapsułki i jak zauważymy, że ono zaczyna się obniżać, to można obniżyć do 2 kapsułek i równocześnie obniżyć ilość leków. Mamy również koenzym podjęzykowy Sublingual, który bardzo szybko się wchłania i jeśli są problemy z takim nagłym kołataniem serca, problemy z przejściowa arytmią, osłabieniem organizmu, uczuciem duszności, czyli objawy typowo krążeniowe. Koenzym podjęzykowy znakomicie współdziała z OxyMaxem.

Zespół klimateryczny, 4.0 out of 5 based on 32 ratings

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,