Menopauza

Portal informacyjny dla kobiet w okresie menopauzy

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)

zanikanie tkanki kostnejOsteoporoza dotyka dotyka często kobiet w okresie przekwitania. Schorzenie to prowadzi d opowstawania kruchych kości , które staja się bardziej podatne na z łamania, szczególnie w stawie biodrowym i nadgarstku. Złamanie kręgu moze prowadzic do wytworzenia się  ” wdowiego garbu”, a tym samym do zmniejszenia się  wzrostu. Zanikanie utkania kosci związane jest ze spadkiem hormonów w organizmie w czasie menopauzy. Estrogeny nie sa juz dostarczane do tkanki kostnej w wystarczającej ilosci przez to spadaa wbudowywanie do niej wapnia , podstawowego elementu budulcowego kosci. Zarówno kobiety jak i mezczyźni  posiadaja największa masę kości do 35 roku zycia. Kobiety maja ogólnie mniejsza masę ciała, niz mescy rówieśnicy, dlatego w porównaniu z nimi mają także o około 30 % mniej tkanki kostnej.

Estrogeny odgrywaja podstawowa rolę w w budowie i utrzymaniu prawidłowo funkcjonującej tkanki kostnej u kobiet. Stymuluja one produkcję innych hormonów zwiększajacych przyswajanie wapnia przez kości.. Po menopauzie kiedy  zmniejsza się poziom estrogenów kobiety zaczynaja tracić pewne ilosci tkanki kostnej. U jednej na cztery rozwija się osteoporoza. Jeżeli jestes zagrożona powstawaniem tych zmian, lekarz prawdopodobnie zaleci ci hormonalna terapię zastępczą.

Wzbogacanie iety w wapń i systematyczne ćwiczenia wzmacniające sa najlepszymi sposobami zapobiegania osteoporozie . Czynniiem przeszkadzającym w tym procesie jest palenie tytoniu , które obniża pryswajanie witamin i metabolizm kości.

Zanikanie tkanki kostnej, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Tagi: , , , , , , , , , , ,