Menopauza

Portal informacyjny dla kobiet w okresie menopauzy

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.8/5 (5 votes cast)

menopauza_zaburzenia-psychiczneZaburzenia psychiczne związane z okresem przekwitania u kobiet

W okresie okołomenopauzalnym pojawia się wiele potencjalnie niekorzystnych zjawisk psychologicznych oraz biologicznych. Towarzyszom im zmiany  życiowe. Termin zaburzenie psychiczne należy rozumieć szeroko. Obejmuje on:

  • objawy typu nerwicowego (zaburzenia snu, rozdrażnienie, chwiejność emocjonalna, lęki)
  • depresje
  • zaburzenia adaptacyjne
  • klasyczne choroby psychiczne

Wiadomo, że choroby psychiczne u kobiet w wieku okołomenopauzalnym występują dużo żadziej od pozostałych.
W śród niekorzystnych czynników okresu około menopauzalnego można wymienić takie zjawiska ja, inne niż dotąd myślenie o sobie: czy nadal jestem kobietą, czy mogę być jeszcze atrakcyjna, , czy jestem komuś potrzebna.
W okresie okołomenopauzalnym najczęściej występującymi zaburzeniami czynnościowymi różnego rodzaju są różnego rodzaju stany typu nerwicowego – wśród nich zaburzenia  lękowe oraz zaburzenia nastroju, które zazwyczaj nie osiągają poziomu pełnoobjawowej depresji. Podstawowa metoda ich leczenia jest psychoterapia. Niekorzystne uwarunkowania psychologiczne i biologiczne okresu około menopauzalnego sa prawdopodobnie dobrze rozumiane przez większość lekarzy. niestety duża część z nich ma również zakodowany w głowach wspomniany model matki Polki, co powoduje,, że dobre zrozumienie bywa przyczyna zaniechania pomocy

kobiety w wieku okołomenopauzalnym mają wiele problemów natury psychologicznej. W tym czasie zachodzą zmiany w obrazie ciała, ustaje zdolność do reprodukcji, pojawiają się dolegliwości, wynikające z niedoborów hormonalnych. Wraz z menopauza proces starzenia staje się gwałtowniejszy. Dla kobiety stanowi on silniejszy uraz psychiczny niż dla mężczyzn. Jednym z przykładów strat psychologicznych okresu około menopauzalnego w Polsce jest występowanie klinicznych objawów depresji związanych z zakończeniem procesu wychowywania dzieci i ich odejściem z domu.

Najczęstsze zaburzenia psychiczne:

  • lekkie – na ogół nie wymagają interwencji lekarza ani psychiatry
  • zaburzenie czynnościowe (nerwowe) – najczęściej średnio lub lekko wyrażone, pozostające w związku z uwarunkowaniami psychologicznymi i psychospołecznymi – głównie zaburzenia lękowe, zaburzenia depresyjne, zaburzenia lękowe mieszane. Ich objawy nakładają się na fizjologiczne skutki zmian hormonalnych. Wskazany jest kontakt z psychiatrą i prawie zawsze z psychologiem
  • zaburzenia o różnym natężeniu, często głębszym niż w przypadku zaburzeń wcześniej wymienionych – głównie depresje, rzadziej inne choroby psychiczne. Przyczyny są złożone, kapitalne znaczenie wśród nich ma wspomniane wcześniej podłoże biologiczne. Kontakt z lekarzem psychiatra jest konieczny.
Zaburzenia psychiczne, 2.8 out of 5 based on 5 ratings

Tagi: , , , , , , ,