Menopauza

Portal informacyjny dla kobiet w okresie menopauzy

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)

rownowaga zywieniowaW miarę starzenia się, to co jemy coraz wyraźniej odbija się na tym jak się czujemy. Spalanie kalorii nie jest juz tak efektywne. Organizm przekształca większośc pozywienia w tłuszcz, a mniej zostaje go dla kosci i mieśni. Trzeba także zmniejszyć spożycie soli i kofeiny, które zwiększają ryzyko wysąpienia nadciśnienia i chorób serca. Wątroba gorzej wydziela żółć, niezbędna do trawienia tłustych pokarmów, jak tez alkoholu, który w dodatku ja uszkadza. Czuwaj więc nad tym co i w jaki sposób jesz.

Wapń jest potrzebny dożycia a zapotrzebowanie na niego zwiększa się w okresie przekwitania, dlatego powinnaś przyjmowac  1500 mg wapnia dziennie.

Białko – potrzebujesz od 1400 – 200 g białka na dobę . Większośc z nas spozywa go jednak więcej. Należy wyeliminowac z diety tłuste mięsa, zawierające duzo cholesterolu i nasyconych kwasów tłuszczowych. Mieso kurcząt, ryb, warzywa strączkowe sa najlepszym źródłem białka.

Węglowodany  proste – sa smaczne lecz dostarczają tylko niepotrzebnych kalorii. Wyeliminuj ze swokej diety cukier rafinowany lub zmniejsz jego spozycie do minimum.

Witaminy i sole mineralne : gdy odżywiasz się różnorodnymi produktami , zappewnisz sobie pełne dobowe pokrycie na witaminy i minerały. Natomias kobiety w okresie przzekwitania wymagają uzupełnienia niektórych witamin.

Witamina B kompleks działa przeciwstresowo i zapobiega zatrzymywaniu płynów w organizmie, witamina E uzywana jest do zmniejszenia częstotliwości występowania uderzeń gorąca.

Acidophilus w postaci jogurtów lub kapsułek zalecanych jest przy kłopotach z trawieniem. Poleca się także w celu przywrócenia w pochwie naturalnej równowagi  kwasowo – zasadowej, zaburzonej w wyniku zmian hormonalnych.

Środkiem zalecanym w przypadku uderzeń fal gorąca jest potas, a takie elementy jak selen, lecytyna stosuje się dodatkowo w menopauzie, ponieważ spełniaja one ważna rolę emulgatorów we krwi. Witaminy C i D sa niezbędne do przyswajania wapnia

Równowaga żywieniowa, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Tagi: , , , , , , , , ,