Menopauza

Portal informacyjny dla kobiet w okresie menopauzy

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.0/5 (4 votes cast)

jak-powstaje-estron
Nadnercza, gruczoł dokrewny położony, tak jak czapeczka nad nerkami wytwarza  prehormon o  nazwie androstendion i ten prohormon androstedion ulega przemianie pod wpływem działania enzymu 5 alfa aromatazy i z prekursora nadnerczowego powstaje całkowicie poza jajnikami, aktywny estrogen estron, ta konwersja odbywa się głównie w tkance podskórnej, kościach, mięśniach, wątrobie, mózgu, zębach i jest ogromna zależność w ilości tkanki tłuszczowej i aktywności tego enzymu 5 alfa aromatazy i ilości estronu. Jeśli tego enzymu jest bardzo dużo to może być również dużo estronu. Gdyby każda kobieta  sugerowała się rożnymi artykułami, tym co piszą w gazetach, ulotkami i kupiła sobie jakieś plasterki z hormonami nie pytając lekarza, to jest możliwość, że może być nadmiar tych  hormonów. Zawsze decyzje o ewentualnym wspomaganiu się hormonami należy skonsultować z lekarzem i to lekarz powinien określić czy kobieta ma niedobór hormonów i czy wymaga substytucji hormonalnej.

Jeśli był jakikolwiek problem nowotworowy należy zapomnieć o terapii hormonalnej. Stany związane z nowotworami złośliwymi, czy nowotwór piersi, czy nowotwór narządów płciowych, ponieważ te tkani mają receptory estrogenowe, a receptory łącząc się z receptorem estrogenowym wykazują efekt pobudzenia wzrostu penteracji przyśpieszania podziałów komórkowych, uważa się, że jest to bardzo ważne przeciwwskazanie, jeżeli problem dotyczył narządu rodnego lub piersi i był problemem onkologicznym nie zaleca się podawania ani w okresie zachorowania na ten nowotwór, ani w okresie po nawet po 5 10 latach większość lekarzy ginekologów jest zdania, ze kobiecie, która przebyła chorobę nowotworową i jest wyleczona nie powinno się podawać w ogóle już w życiu syntetycznych hormonów estrogenowych, ponieważ ryzyko pobudzenia wzrostu komórek, które mają ten receptor jest znacznie zwiększone.

Kobiety, które miały przeprowadzoną operację z powodu raka piersi, amputacja, często hemioterapia, zwykle dostają Zolanex (antyestrogen)- lek na pięć lat. Zolanex łączy się z receptorem estrogenowym, blokuje ten receptor i uniemożliwia pobudzenie go przez estrogeny. Czyli w hormonach mamy taki układ jak klucz i zamek. Hormon to jest klucz, zamek to jest receptor hormonalny, który reaguje na ten hormon i jeżeli włożymy prawdziwy klucz do zamka to go możemy otworzyć i jeżeli otworzymy, drzwi się otworzą i możemy wejść do środka i hormon może zadziałać.

Ale jeżeli będziemy mieli fałszywy klucz, wejdzie do tego zamka, ale tego zamka nie otworzy, niestety będzie zupełnie inny efekt, i w tedy mając prawdziwy klucz jeśli w tym zamku tkwi fałszywy, to już go tam nie włożymy, bo miejsce zostało zajęte i właśnie taka funkcję spełnia terapia zolanexem, który jest antyestrogenem, łączy się z receptorami estrogenowymi, ale je blokuje i zamyka drogę dla działania do prawdziwych estrogenów, a kobieta może wytworzyć estron w zrębie tkanki podskórnej i dlatego podaje się zolanex jako antyestrogen, żeby zablokować drogę dla estronów, który nie będzie mógł zadziałać na receptory estrogenowe.

Jeśli był wywiad onkologiczny to my do końca nie możemy przewidzieć, jak komórki, które maja ten receptor estrogenowy zareagują na syntetyczne hormony, nawet po latach.

Wątroba ma ogromny wpływ na obieg hormonów i wątroba jest niezwykle ważnym organem przez całe życie, a szczególnie w okresie przekwitania i jeżeli jest wątroba zdrowa, ona może tak jak bufor regulować poziom hormonów. Jeśli jest ich za dużo to wątroba może je wychwytywać z krwi i w wątrobie ulegają konwersji do pochodnych, które są nieaktywne, czyli to jest ogromnie ważne aby zachować zdrową wątrobę, kiedy mamy te problemy z burza hormonów. Związku z tym zaleca się stosowanie preparatu CaliVity LiverAid, po to żeby wpłynąć na lepsza detoksykację na poziomie wątroby i wtedy warto łączyć LiVer Aid z witamina C szczególnie z C-500, żeby mieć tą możliwość regulowania przez wątrobę poziomu hormonów we krwi.

jak-powstaje-estrontarczycaJeśli jest nadczynność tarczycy również może być :

  • nadmiar estronu,
  • zastainowa niewydolność serca,
  • proces starzenia się organizmu,
  • hormonalnie czynny guz jajnika,
  • mogą się zdarzyć zawsze nawet po menopauzie, guzy jajnika, które będą produkowały hormony i wtedy dojdzie do zwiększenia poziomu estrogenu.

Leczenie sterydami kortykosterydy. Każdy lekarz wie jak one szybko pomagają i jak można zadziałć naprawdę błyskawicznie uzyskując ulgę u pacjentów chorych na astmę, na alergię, na choroby reumatyczne, szczególnie o podłożu autoimmunologicznym, ale jeśli ta kuracja jest długa, przewlekła to niezaleznie od innych zaburze pracy organizmu może być problem z tym nadmiarem ilości estrogenów po menopauzie. U kobiet, które mają nadmiar tkanki tłuszczowej wytwarzanie estrogenów może byc równe a nawet większe niż przed menopauzą. Gdyby te kobiety poddały się terapi zastępczej, to wtedy będzie nadmiar, bo one mogą osiągnąć poziomy estronów porównywalny z estradionem z przed menopauzy, a nawet przewyższające go. Czyli podawanie tutaj terapii zastępczej jest całkowicie niepotrzebne, a nawet szkodliwe

Jak powstaje estron, 3.0 out of 5 based on 4 ratings

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , ,